Kaya’dan mülakatın kaldırılması için kanun teklifi

DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, TBMM Başkanlığı’na  kamuya memur alımlarında mülakatın kaldırılmasını düzenleyen bir kanun teklifi sundu.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Sınav Şartı” başlıklı 50. maddesinin başlığının “Yazılı Sınav Şartı” olarak değiştirilmesini ve kanun maddesine memur atamalarında sadece ÖSYM tarafından yapılan yazılı sınavların sonuçlarının esas alınacağına dair fıkra eklenmesini içeren teklif, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

 

“GENÇLER İÇİN ADALET İSTİYORUZ”

DEVA Partisi olarak kuruldukları günden bu yana, kamuda işe alımlarda mülakat uygulamasının kaldırılmasını savunduklarını belirten  DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, “Mülakatın kaldırılması Temel Haklar Eylem Planı kapsamında öngördüğümüz ve DEVA iktidarında 360 gün içerisinde uygulamayı taahhüt ettiğimiz  bir konuydu. Eylem Planımızda “Her türlü kamu personeli alımında mülakatı kaldırarak yazılı sınav sonuçlarını esas alacak, böylece kamu alımlarında adayın kimliğine bakılarak ayrımcılık yapılması ihtimalini ortadan kaldıracağız”  sözünü halkımıza vermiştik. Meclis’e sunduğumuz bu kanun teklifiyle, özellikle gençlerimizin kanayan bir yarası olan mülakatın kaldırılması için adım attık. Gençler için adalet istiyoruz” dedi.

 

“MÜLAKAT TOPLUMSAL ADALETSİZLİĞE YOL AÇIYOR”

Devlet Memurluğuna giriş için 1999 yılından bu yana ÖSYM tarafından yapılan KPSS ve öncülü sınavların kullanıldığını belirten Kaya, daha sonra başlatılan mülakat uygulamasıyla, sübjektif kriterlerle ÖSYM tarafından yapılan sınavlardan alınan puanların etkisizleştirildiğini söyledi. Kaya TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesinde “Mülakatın toplum kesimlerini ayrıştırma aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi Anayasa’nın 10. maddesinde belirtilen “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” hükmü gereği devletin anayasal düzeyde sorumluluğudur. Bu nedenle toplumsal adaletsizliğe yol açan mülakat uygulamasına son verilerek devlet memurluğuna girişte objektif kriterlerin esas alınması için bu kanun değişikliği teklifi hazırlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

 

YAZILI SINAVDAN BAŞKA SINAV OLMAYACAK

DEVA Partisi Gaziantep Milletvekili Ertuğrul Kaya, tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 50. maddesinin ve başlığının şu şekilde değiştirilmesini teklif ediyor:

 

“Yazılı Sınav şartı:

Madde 50- Devlet kamu hizmet ve görevlerine devlet memuru olarak atanacakların ÖSYM tarafından yazılı olarak yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarını kazanmaları şarttır. Atamalarda bu sınavlardan alınan sonuçlar esas alınır. Atamalarda başka herhangi bir yazılı sınav, sözlü sınav veya mülakat yapılamaz.

Sınavların yapılmasına dair usul ve esaslar ile sınava tabi tutulmadan girilebilecek hizmet ve görevler ve bunların tabi olacağı esaslar çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.”

27 Eki 2023 - 12:47 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mozart Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mozart Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Mozart Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mozart Medya değil haberi geçen ajanstır.