Havalandırma Sistemleri Nelerdir?

Çağımızda her geçen gün birtakım değişimler ve gelişmeler meydana gelmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle endüstriyel alanda yapılan faaliyetler sayesi...

Çağımızda her geçen gün birtakım değişimler ve gelişmeler meydana gelmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle endüstriyel alanda yapılan faaliyetler sayesinde modern dünya olarak adlandırılan bir dünyada ülkemiz de yerini almaktadır.

Fabrikalar ve yeni kurulan sanayi bölgelerinde yapılan çalışmalar ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına doğrudan etkide bulunmaktadır. Ticaretin ve ekonominin gelişmesi fabrikaların çoğalması ve yapılan işlerin kaliteli olmasıyla direkt olarak alakalıdır.

Fabrikaların ve diğer endüstriyel oluşumların bazı temel ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu temel ihtiyaçlar arasında üst sıralarda yerini alan ihtiyaç ise havalandırma sistemleridir. Havalandırma sistemleri büyük ticari yapıların, fabrikaların temel ihtiyacı konumundadır.

Havalandırma sistemleri bir alanın veya bölgenin doğal bir şekilde iklimlendirilmesine ve ortamda bulunan olumsuz koşulların önüne geçilmesine katkıda bulunmaktadır.

Endüstrinin gelişimiyle birlikte havalandırma sistemlerinde de değişimler ve gelişimler meydana gelmiştir. Bu sayede kapalı alanlarda doğal bir hava sirkülasyonu oluşturulabilmektedir.

Üretim yapılan yerlerde üretimin verimli ve kaliteli olması başlıca istekler arasındadır. Havalandırma sistemleri üretime bazı zamanlarda dolaylı olarak bazen de direkt olarak etki etmektedir.

Üretim alanlarda çalışmakta olan personellerin sağlıklı bir şekilde işlerini yapabilmesi için uygun koşullar gerekmektedir. Havalandırma sistemleri işçilerin sağlıklı solunum yapmasına ve havadaki zarar verici partiküllere maruz kalmamasına katkıda bulunur.

Havalandırma sistemleri sadece çalışan personellerin sağlıklı solunum gerçekleştirmesine olanak sağlamakla kalmaz ayrıca üretim yerinde bulunan makinelerin, kimyasal maddelerin, muhafaza edilmesi gereken ürünlerin korumasını ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Bazı maddeler olumsuz koşullara maruz kaldığında patlama, bozulma gibi istenmeyen sonuçlara maruz kalabilir. Havalandırma sistemleri bu gibi durumların önüne geçerek uygun ortamı söz konusu maddeler için hazırlayabilmektedir.

Havalandırma sistemleri kendi içerisinde iki gruba ayrılmaktadır. Genel havalandırma sistemi ve lokal havalandırma sistemi olarak adlandırılan bu sistemler nerede kullanılacağına göre değişim göstermektedir.

Havalandırma sistemleri oldukça tasarruflu bir yapıya sahiptir. Birçok ticari oluşum havalandırma sistemlerinden hem verim aldıklarını hem de ekonomik olmasının yararlarını dile getirmektedir.

Havalandırma sistemlerinin bulunduğu ortamı doğal bir şekilde havalandırması ve ortamdaki havanın süzdürülmesi suretiyle temizlenmesi ve istenen düzeyde hava derecesinin sağlanması için bir takım çalışma prensipleri bulunmaktadır.

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Havalandırma sistemlerinin ilk yaptığı iş üretim ve depo ortamlarından olumsuz sonuçlara sebep olabilecek durumları ortadan kaldırmasıdır. Bu çerçevede sistem öncelikle ortamdan zararlı ve kirli olarak nitelendirilen havayı içerisine çeker.

Zararlı ve kirli havanın ortamdan çekilmesi aşamasında sistem bazen bu havayı ısıtır bazen de ısıtmadan direkt olarak içerisine çeker. Bu aşamada sistem içerisinde hava kanalları devreye girmektedir.

Sistemin kirli havayı içerisine almasında basıncın etkisi oldukça fazladır. Ayrıca sistem içerisinde bulunan mekanik aksamlar bu işlemin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olurlar.

Havalandırma sistemi içerisine çekilen kirli hava sistemde bulunan hava kanalları vasıtasıyla fanların bulunduğu bölgeye taşınır. Fanlar sistem içerisine alınan kirli havayı dışarı atmakla görevlidir. Bu sayede ortamda bulunan olumsuz hava koşulları direkt dışarı atılmış olur.

Fanlar vasıtasıyla kirli hava alanın dışına atılırken yine fanlar aracılığıyla temiz hava sistem içerisine alınır. Temiz hava iyi bir şekilde sistemde muhafaza edilerek ilgili alana gönderilir.

Sistem genel itibariyle kirli havanın dışarı atılması, temiz havanın içeri alınması prensibiyle çalışmaktadır. Bu döngü sürekli olarak devam ettiğinde ortamda hava sirkülasyonu sağlanır ve verimli bir havalandırma işlemi gerçekleştirilir.

Verimli havalandırma sistemlerinin aynı verimde çalışabilmesi için birtakım işlemlere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu bağlamda havalandırma sitemlerinin düzenli olarak uzman ekipler tarafından bakımları yapılmalıdır.

Havalandırma sisteminin iyi olduğu üretim ve depolama bölgelerinde çalışanlarında da sağlıkları olumsuz hava koşullarından korunmuş olur. Doğal bir hava sirkülasyonu olduğundan işlerin verimi de artmaktadır.

Endüstriyel havalandırma sistemlerinde yer alan bazı temel ögeler bulunmaktadır. Bunlar sayesinde havalandırma gerçekleşmektedir.

Havalandırma Sistemlerinde Neler Vardır?

Havalandırma sisteminin çalışması için içerisinde bulunan mekanizmaları genel anlamda incelemek gerekirse şöyle sıralanabilir.

Fanlar: Havalandırma sistemlerinde başrol oynayan fanlar sistem içerisinde kirli havayı çekme ve temiz havayı verme görevlerine sahiptir. Fanlar sayesinde doğal hava sirkülasyonu hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Davlumbaz: Sistemin bu bölümü bir toplama noktasıdır. Kirli hava ortamdan çekildiği zaman ilk olarak davlumbazda toplanır sonrasında kanallar vasıtasıyla dışarıya atılır.

Filtreler: Havalandırma sistemleri doğa dostu bir sistemdir. Kapalı alanlardan emilen içerisinde birçok partikülün bulunduğu hava filtreler vasıtasıyla temizlenir ve doğaya salınır.

Hava kanalları: Fiziki olarak sistem içerisinde en çok yer kaplayan ve havanın gidiş gelişini sağlayan yapılardır. Kanallar sayesinde ortamda bulunan kirli hava alınır ve temiz hava ortama salınır.

Genel olarak sistem ele alındığında bu dört başlıktan oluşmaktadır. Bu dört temel başlık içerisinde herhangi bir aksamın bozulması veya çalışmaması durumunda uzman ekiplerden yardım alınmalıdır. Çünkü bu tarz durumlarda eğer sistem hala çalıştırılmaya devam ederse daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple alanında uzman personellerden yardım alınması gerekmektedir.

Sistemin sürekli olarak kullanışlı olması için bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Bakım yapılmadığı takdirde sistem içerisinde sürekli aksamalar yaşanabilmektedir. Bu açıdan uzman ekipler tarafından sistemin bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Havalandırma Sistemi Türleri Nelerdir?

Havalandırma sistemleri özellikle endüstriyel alanlarda kullanılan sistemler iki türden oluşmaktadır. Söz konusu iki tür genel havalandırma sistemleri ve lokal havalandırma sistemleridir.

Genel Havalandırma Sistemleri

Genel havalandırma sistemleri lokal havalandırma sistemlerine göre daha geniş ve çaplı alanlarda kullanılmaktadır. Sistem içerisindeki aksamlar sanayi tipi olarak nitelenmektedir. Genel havalandırma sistemleri ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu sistemler diğer sistemlere göre oldukça ekonomik bir düzeydedir.

Genel havalandırma sistemleri büyük alanlara kurulduğunda alandaki kirli havayı dışarı atarak içeriye temiz ve taze bir hava girişi sağlamaktadır.

Lokal Havalandırma Sistemleri

Lokal havalandırma sistemleri adından da anlaşılacağı üzere tek bir noktaya odaklı olarak kurulan sistemlerdir. Performans açısından genel havalandırma sistemlerine göre oldukça iyidir.

Lokal havalandırma sistemleri genellikle havayı kirletici maddelerin yakınlarına kurulmaktadır. Örneğin kimyasal maddelerin yakınlarına kurulduğunda ortamı olumsuz koşullardan muhafaza eder.

Lokal havalandırma sistemlerinin bir diğer adı egzozlu havalandırma sistemidir. Bu şekilde adlandırılmasının sebebi kurulduğu ortamda kirli havayı emerek egzozlu bacalar tarafından dışarı atılmasından dolayıdır.

Davlumbaz lokal havalandırma sistemlerinde oldukça işlevseldir. Örneğin havayı kirleten kimyasal maddelerin yanına kurulduğunda davlumbaz maddeden yayılan kirli havayı hapseder ve ortamı olası felaketlere karşı muhafaza eder.

Detaylı bilgi için https://www.entalpiproje.com/endustriyel-havalandirma-sistemleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

27 Ağu 2022 - 14:09 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Mozart Medya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mozart Medya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Mozart Medya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Mozart Medya değil haberi geçen ajanstır.