Mesleğin ekonomik tehdit altında olduğunu belirten Başkan Üney, "Üzerlerine titrenmesi ve korunması gereken eczacıların adeta kaderlerine terk edildi. Taleplerimize karşılık bulamıyoruz; hak ettiğimiz değeri göremiyoruz. 25 Eylül Dünya Eczacılar gününü bizler ülkemizde bu sene bayram havasında kutlayamıyoruz ama ekonomik tehdit altındaki mesleğimize sahip çıkıyoruz." ifadelerini kullanarak eczacılar tarafından zor dönemlerin geçirildiğini belirtti. 

16 Ekim'de Nöbetçi Eczaneler Açık Olacak mı?

Yapılacak eylem sırasında nöbetçi eczanelerin açık olması bekleniyor. Eyleme tüm eczacıların da katılıp katılmayacağı henüz belirlenmemiş durumda. Eczane ihtiyacı olan kişilerin gün içerisinde gidecekleri eczaneyi arayarak açık olup olmadığını sorgulaması kişiler için daha faydalı olacaktır. 

Üney yaptığı açıklamada; En temel işletme giderlerimizi dahi karşılayamadan, ecza depolarına olan borçlarımızı kredi borçlarıyla kapatarak ayakta durmaya çalışıyoruz. Onun için “şimdilik” kaydıyla açığız." ifadelerini kullanırken kredi kartı borçlarıyla eczacıların dükkanını geçirebildiğini aktardı. Artık tek ses ve tek yürek şeklinde meydanlarda olacaklarını belirten Eczacılar Odası Başkanı sağlık hizmetlerinin kalitesinin artması için projelerini duyurduklarını fakat bir geri dönüş alamadıklarını belirtti.